Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 21: „Práca pre Sherlocka Holmesa“

GM Ján Markoš | October 4, 2011 – 16:41Reagovalo 0 ľudí | 842 prečítaní
Porozumej pozícii 21: „Práca pre Sherlocka Holmesa“

 Obdivujem Vasilija Smyslova. Jeho jemný, pozičný, napohľad nenáročný štýl sa mi páči o to viac, že sám hrám skôr kombinačne a v technických pozíciach sa nudím. Aj keď bol Smyslov majstrom sveta len rok, v histórii šachu zanechal nezmazateľnú stopu ako majster koncoviek a jednoduchých pozícii. Podobne ako Karpov či Magnus Carlsen, Smyslov ťahy nenachádzal s námahou, za ohromného tvorivého vypätia. Skôr akoby ich vydychoval.

Keď som minule chcel prednášať deťom o pozičnej hre, vybral som si práve Smyslova. Prezeral som jeho partie a hľadal vhodné príklady. A medzi množstvom partii a diagramov som našiel jeden vyslovene nevhodný, šokujúci. A predsa veľmi pekný.

Na šachovnici je postavenie z partie Smyslov-Pachman, Moskva 1956, postavenie po 15. ťahu čierneho.

Materiál na šachovnici je rovný, strelci rôznofarební. Obyčajný scenár. Neobyčajné je však postavenie oboch kráľov. Ako sa doparoma dostali obaja monarchovia na tak podivné, zrkadlovo symetrické polia? Stoja si tam ako na vychádzke… A to hral bielymi Smyslov, ktorý sa vždy vyhýbal akýmkoľvek nejasnostiam a motaniciam.

Zvedavosť mi nedala; prebudil som v sebe chlapca, čítajúceho Sherlocka Holmesa a Agathu Christie, a pokúsil som sa zistiť, čo sa v minulosti na doske mohlo udiať, že to viedlo k tak podivnému postaveniu.  Ak máte aj vy za sebou detektívnu minulosť, nečítajte ďalej. Postavte si pozíciu na šachovnici a pokúste sa zistiť, akých 15 ťahov k nej mohlo viesť. Učene sa tomu v šachovej hantýrke hovorí retrográdna analýza. Tak si teda retrográdne poanalyzujte…

Mňa napadlo toto:

  •  Priebeh partie musel byť veľmi násilný. Tak silní hráči by určite neumiestnili svojich kráľov na tak komické polia dobrovoľne. Niekde na šachovnici musela vybuchnúť veľmi silná bomba, ktorá monarchov takto vymrštila do priestoru.
  • Čierny jazdec g8 zmizol zo šachovnice, rovnako ako biely čiernopoľný strelec. Čierny kráľ  sa teda na f6 zrejme dostal po výmene SxJf6. Tomu by zodpovedalo aj zahrané …h7-h6.
  •  Sf1 a Sf8 stoja stále na svojich miestach. Šach obom kráľom (ktorý ich prinútil k pohybu) teda asi dali dámy. Tomu by aj zodpovedalo, že na b2 nie je pešiak. Akoby čierna dáma urobila cestu typu Db4+xb2+ a vyhnala bieleho kráľa na f3. Kf3 totiž na tomto poli nič nedoberal; Jg1 je stále na svojom mieste.
  • V otvorení sa zrejme hralo skoré d2-d4 a …d7-d5.
  • Za nič na svete som ale nevedel prísť na to, ako zo šachovnice zmizol bielopoľný strelec čierneho, ani ako sa biela dáma dostala na c1. Kde dávala súperovmu kráľovi šach? Na c8? Alebo snáď šachoval jazdec na c7?

Napokon som sa zmieril s tým, že nie som ani Holmes, ani Poirot, a pozrel som sa do Chessbase, aby som našiel (na priemyslených kamerách zachytený) záznam zločinu. Vražda sa stala takto:

1.c4 Jf6 2.Jc3 e6 3.d4 d5 4.cxd5 exd5 5.Sg5 c6 6.e3 h6 7.Sh4 Sf5 8.Df3 Db6 9.Dxf5 Dxb2 10.Dc8+ Ke7 11.Jxd5+ cxd5 12.Dc1 Db4+ 13.Ke2 Db5+ 14.Kf3 Dd7 15.Sxf6+ Kxf6

Pekné, však? Smyslov ale napokon ostal Smyslovom. V ďalšom priebehu partie vrátil všetko do normálu. Zahral g2-g3, schoval kráľa na g2 a začal útočiť na súperovho pešiaka d5. Partiu vyhral so sebe vlastnou ľahkosťou, v navýsosť pozičnom štýle…


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 11 | Priemer: 4.64
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


+ 1 = 10