Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 15: „Tvárou v tvár.“

GM Ján Markoš | July 18, 2011 – 17:15Reagoval 1 človek | 850 prečítaní
Porozumej pozícii 15: „Tvárou v tvár.“

Každý človek sa niečoho bojí. Nie každý ale dokáže svojmu strachu čeliť. Často sa tomu, čoho sa bojíme, vyhýbame, ignorujeme to. Alebo utekáme. Postaviť sa svojmu strachu tvárou v tvár, to chce charakter. Odvážny nie je ten, kto sa nebojí, ale ten, kto premôže svoj strach. „Príležitosť robí zlodeja“, hovorí slovenské príslovie. Príležitosť ale rodí aj hrdinov.

Keď sa počas druhej svetovej vojny stretli nepriateľské stíhačky, ich piloti sa snažili letieť vždy priamo proti sebe – stíhačka videná spredu je totiž najmenším terčom. Kto sa zľakol a začal úhybný manéver, ponúkol sokovi obrovskú plochu, do ktorej sa mohol trafiť smrtiacou dávkou z guľometov.

Avšak keď nikto neuhýba, stíhačky letia obrovskou rýchlosťou proti sebe, v ústrety nevyhnutnej zrážke. Čo má urobiť vystrašený pilot? Uhnúť, neuhnúť? V tomto súboji nervov vyhráva odvážnejší.

Podobná situácia nastane občas i za šachovnicou. Pravda, v stávke je bod v tabuľke, nie niekoľko ľudských životov. Predsa však platí, že kto sa bojí stretu a zahrá pasívne, prenechá iniciatívu a výhodu v partii súperovi. Strach a rešpekt zo súpera je v každom z nás; nie každý sa s ním ale dokáže popasovať. Dnes vám ukážem, ako sa so svojím strachom popasoval Lev Polugajevský. Jeho súperom nebol nikto iný ako jeden z najväčších géniov 20. storočia, Robert James Fischer.

Fischer-Polugajevský, Palma de Mallorca 1970, biely na ťahu:

Američan svojho súpera v otvorení prekvapil, ba priam šokoval. Snáď prvýkrát vo svojej kariére totiž začal partiu ťahom 1.c4. Zo šachovnice rýchlo zmizli dámy – asi každý uhádne, na ktorom poli prebehla výmena – a vznikla zložitá stredná hra. Fischer zahral 15.e5! s ideou zahnať súperovho Jg4 na nevýhodné pole h6.

Čo má teraz čierny robiť? Po nevýraznom ťahu typu 15…Vfd8  bude biely po h2-h3 stáť jednoducho lepšie. Preto je nutné konať rýchlo, aktívne a energicky. Fischer-neFischer, génius-negénius.

15…Sd3! (Po ústupe veže z f1 získa čierny dodatočnú hrozbu …Se7-c5. Ani Bobby ale nie je z masla…) 16.Vfd1!  Sc2! 17.Vdc1! (Nik neustupuje, stíhačky letia proti sebe. Ktorý pilot uhne prvý?) 17…Sxb3 18.h3! g5!! (Neustúpim ani za nič!) 19.hxg4 gxf4 20.Jd2! (Konečne, vydýchol si Američan; konečne prestrelka skončila. Strelec musí ustúpiť a budem stáť lepšie. Tu však Lev potiahol…) 20…f3!! (Skvelý medziťah, láka strelca na zraniteľné pole.) 21.Sxf3 Jxe5 22.Sg2 Sd5 23.Jxd5 exd5 24.Vc7 Sd8 25.Vxb7 Sb6 26.Sxd5 Vad8 27.Je4 Jxg4 =.

Po výmene tvrdých úderov sa pozícia rozplynula do absolútne rovnej koncovky s rôznofarebnými strelcami. Fischer sa snažil ešte niekoľko ťahov získať aspoň náznak výhody, napokon sa ale musel zmieriť s nevyhnutným. Remíza.

Legenda hovorí, že po partii ostal Fischer sedieť za šachovnicou a neveriacky krútil hlavou. S takým intenzívnym odporom sa už dlho nestretol. Mnohí silní hráči dokážu pracovať so svojim slávnym menom ako so zbraňou; mnohý svetoznámy veľmajster zachránil prehratú pozíciu, alebo vyhral čosi podozrivého proste preto, lebo súper sa ho bál ako čert kríža.

Lev sa ale nebál. Postavil sa ťažkej skúške čelom – a obstál. Dokázal tak, že svoje krstné meno nedostal náhodou.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 9 | Priemer: 4.89
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (1)

  • Brano says:

    Krásny článok. :) … Už dávnejšie som nad podobným fenoménom uvažoval, totiž, že šach to nie je len o hre samotnej, ale výraznou mierou aj o psychike hráčov, ktorá v hre nadobúda určité vyjadrenie. Vidím to aj na iných, aj na sebe. Bolo by zaujímavé skúmať, do akej miery majú psychické vlastnosti človeka (napr. úzkostlivosť, adaptabilita, sebadôvera), možnosť prejaviť sa na šachovnici.

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


9 − 6 =