Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 20: „Volžský gambit pod lupou.“

GM Ján Markoš | September 28, 2011 – 18:27Reagoval 1 človek | 1,925 prečítaní
Porozumej pozícii 20: „Volžský gambit pod lupou.“

Volžský gambit (1.d4 Jf6 2.c4 c5 3.d5 b5) je veľmi zaujímavé otvorenie. Obvykle strana, ktorá hrá gambitovo, hľadá rýchlu, dynamickú, taktickú protihru. Tak je tomu napríklad v Kráľovskom gambite alebo v Marshallovi. Vo Volžskom gambite je ale situácia iná – čierny za obetovaného pešiaka získa dlhodobý pozičný tlak. Bieli pešiaci dámskeho krídla sa ocitnú pod paľbou ako po stĺpcoch „a“ a „b“, tak i po dlhej čiernej diagonále.

To, či čierny získa vo Volžskom gambite za pešiaka dostatočnú kompenzáciu, závisí na maličkostiach, na veľmi jemnom porozumení pozícii. Nasledujúci diagram je z partie Nenashev-Georgiev, Recklinghausen 1998. Čierny je na ťahu:


Aby ste v takejto pozícii odolali veľmajstrovi, musíte o nej vedieť pomerne mnoho. A to za ktorúkoľvek stranu. Zhrňme si niekoľko základných bodov:

 1. Partia sa môže vo všeobecnosti vyvíjať podľa troch rozličných scenárov. Najnepravdepodobnejšie je, že biely sa bude brániť natoľko zle, že stratí materiál a prehrá. V druhom scenári sa biely síce ubráni, ale natoľko pritom spasívni svoje figúrky, že mu neostane sila na akúkoľvek aktivitu. Pozícia takpovediac „zmrzne“. Biely síce bude mať materiálnu prevahu, nebude ju ale vedieť uplatniť. V treťom scenári biely nielenže svojich pešiakov ubráni, ale ostane mu dostatok síl na to, aby sám zaútočil – v centre, na kráľovskom krídle.
 2. Výmena dám vyhovuje obvykle čiernemu. Prečo? Bez dám je protihra bieleho v centre a na kráľovskom krídle o mnoho menej nebezpečná. Čierny kráľ sa totiž nemusí obávať, že dostane mat. Výmena strelcov cez c3 naopak vyhovuje bielemu. Strelec na g7 totiž nielen útočí, ale aj bráni svojho kráľa, čím zamedzuje účinnej protihre bieleho. Medzi štandartné plány bieleho tak patrí Jc3-d1 a Sd2-c3.
  Bielemu taktiež často vyhovuje, ak vymení svojho čiernopoľného strelca za súperovho jazdca. Potom totiž umiestni pešiakov „a“ a „b“ na biele polia, kde na ne súperov strelec nemôže, a pohodlne ich ubráni. Ideálne s jazdcom na c4.
 3. Rozhodujúcim faktorom v pozícii je osud veže na a1. Ak táto figúrka ostane stáť kdesi na a1 či b1, bude síce brániť, ale nijakým spôsobom neprispeje k útoku v centre. Navyše bude sama zraniteľná, a bude tak umožňovať rozličné taktické obraty, založené na väzbe pešiakov pred ňou. Biely by preto rád túto vežu previedol na e2, odkiaľ nielenže bráni pešiakov, ale aj podporuje aktivitu v centre. Ak sa mu to podarí, čierny dostatočnú kompenzáciu za pešiaka nezíska.
 4. Biely musí byť vo Volžskom gambite veľmi trpezlivý – najprv sa ubrániť a až potom pomýšľať na protihru. Preto je veľmi dobré hrať Volžský gambit proti mladým, aktívnym hráčom. Naopak hrať ho proti Karpovovi bolo a je považované za istú samovraždu. Exmajster sveta totiž nemá problém si počkať na svoju šancu.

Čierny v pozícii na diagrame zahral 16…Je5? Ako píše Igor Štohl, tento ťah je chybou hneď z dvoch dôvodov. Po prvé, čierny stráca čas, pretože po výmene na e5 bude musieť ustúpiť strelcom. Tento čas biely využije na aktivizáciu veže a1. Po druhé, čierny mení lepšie stojaceho jazdca – omnoho logickejšie by bolo vymeniť pasívnejšieho …Je8 cez b5.

Omnoho silnejšie je 16…Jc7 alebo 16…Vb4. Veža zboku útočí na pe4 a významne tak bieleho obmedzuje v pohybe.

V partii sa ďalej stalo:

17.Jxe5 Sxe5+ 18.f4 Sg7 19. Df3 Vb4 20. Ve1 Vd4 21.Ve3!±


Po tomto profylaktickom ťahu, ktorý zabraňuje manévru …Da6-d3, je jasné, že čierny dostatočnú protihru nezískal. Bielemu sa podarilo prehodiť vežu a1 na stĺpec „e“ a stojí o poznanie lepšie.

Tento diel by nemohol vzniknúť bez vynikajúcej knihy Igora Štohla Instructive Modern Chess Masterpieces. To, čo som Vám es o Volge povedal, som sa z veľkej časti naučil práve z tejto knihy.


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 17 | Priemer: 4.71
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (1)

 • Jiří Ramík says:

  Se zájmem jsem si přečetl článek GM Jána Markoše Volžský gambit pod lupou.V dorosteneckém věku,ale i později jsem velmi úspěšně hrával černými Volžský gambit.Byl mým oblíbeným zahájením.A jak se říká staré lásky( nejenom ty sdudentské !)nerezaví…

  Nedávno jsem si v Československém šachu 8/2011 přehrál partii slovenského koresp.reprezentanta Feneše,který porazil Kristjanssona právě ve Volžském gambitu.Partii komentuje výborný český hráč Petr Boukal.Komentování této partie se mu však nepovedlo a dokázal,že Volze vůbec nerozumí a je ” mimo mísu “.Stejně tak jako poražený – Kristjansson.Ani bílý však nepředvedl nic moc.
  Partii bych spíše výstižně nazval Jak jednooký porazil slepého … Partie podle mne potvrzuje pouze jediné – Vožský gambit lze hrát úspěšně i korespondenčně! ( Chce to ” jen ” mít výborný poziční cit a neopisovat bezmyšlenkově tzv.teorii zahájení ).

  Teoretický článek GM Markoše o Volze je výborný ( dávám mu za 1).Nezahltí vás variantami ,ale dobře uvede do problematiky zahájení.Některé ( třeba i také mne )může přimět i k ” oprášení” a ” přebroušení ” starší velmi úspěšné zbraně.
  Uvítal bych pokračování daného článku.Přímo se nabízí další články na téma:Volha s g3,Volha – Ceškovského varianta – 4.cxb5 a6 5.Jc3 axb 6.e4 b4 7.Jb5. Tohle je nepříjemná varianta,kterou bílý zlobí
  ” pravověrné Volžáky “.
  S danou problematikou velmi úzce souvisí i ustrašené 3.Jf3?! ,kt eré po cxd4 4.Jxd4 e5 5.Jb5 d5 6.cxd5 Sc5! vede ke Kasparovově gambitu.V hodně partiích ( i korespondenčních ! )bílý najednou zjišťuje,že odmítnutím Volhy se dostal z bláta do louže …

  Jiří Ramík
  reprezentant ČR v koresp.šachu

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


2 − 2 =