Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 4: „Vymeň a panuj!“

GM Ján Markoš | April 12, 2011 – 10:53Reagovalo 0 ľudí | 1,069 prečítaní
Porozumej pozícii 4: „Vymeň a panuj!“

Na výmeny sa pri uvažovaní o dynamike v šachu často zabúda; napokon, prečo meniť  figúry, keď chcem útočiť? Výmena je ale — podobne ako hrozba — vynútená sekvencia ťahov, a je preto dôležitou súčasťou arzenálu dynamického šachistu.

Tentokrát si pomôžeme klasickým príkladom: Keres-Botvinnik, Moskva-Petrohrad 1941, čierny na ťahu:

Keres svojim posledným ťahom zarošoval na dámske krídlo. Kráľ i dáma tak stoja na c-stĺpci, ktorý sa pravdepodobne čoskoro otvorí. Ďalej, čierny bude určite rošovať nakrátko, a teda vznikne stredná hra s rôznymi rošádami. Takáto pozícia patrí medzi „rýchle“; pravdepodobne dôjde k tvrdému taktickému boju.

Botvinnik zahral veľmi silné 8…Sxc3!. Na prvý pohľad vyzerá táto výmena nezmyselne: veď prečo dobrovoľne meniť strelca? Exmajster sveta ale týmto ťahom dosiahol dva dôležité ciele. Po prvé, vymenil najdôležitejšieho obrancu bieleho kráľa. Po odstránení Jc3 bude kráľ na c1 osamotený; prítomnosť dámy na krídle mu nepomôže, ale skôr poškodí. Táto figúrka totiž pre svoju vysokú hodnotu nebude obrancom, ale skôr „zásobárňou temp“ čierneho.

Tým sa dostávame k druhému bodu: výmenou vylákal čierny dámu na exponované pole, a teda de facto získal ťah.

Aj keď nevynútená výmena 8..Sxc3! je oným ťahom s veľkým Ť, kvôli ktorému sa na partiu nezabudlo, ďalší jej priebeh je tiež mimoriadne poučný. Všimnite si najmä, ako energicky Botvinnik jedná, a tiež, ako ťažké figúry bieleho v otvorenom priestore trpia.

Partia dvoch silných šachistov sa často podobá na tenisový zápas. V tenise sa hráč s iniciatívou snaží kombináciou vhodných úderov takpovediac „vyhnať“ súpera z dvorca, dostať ho do situácie, že na ďalší úder už nedočiahne. V šachu sa snažíme vytvoriť také za sebou nasledujúce kombinácie výmien a hrozieb, na ktorého konci bude posledná hrozba, ktorú už súper nepokryje. Aj Keres v citovanej partii odvrátil pomerne dosť setbalov, po 16…Df5 však boli jeho figúry už tak „unavené“, že nebol schopný pokryť jednoduchú hrozbu. Nestačí hroziť; je potrebné hroziť vhodným spôsobom. Nestačí súpera vliecť; musíme vedieť, kam ho vlečieme.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 3 | Priemer: 5.00
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


× 9 = 81