Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2089

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Porozumej pozícii, Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Porozumej pozícii 23: Začiatokoniec

GM Ján Markoš | October 20, 2011 – 15:24Reagovalo 2 ľudí | 1,428 prečítaní
Porozumej pozícii 23: Začiatokoniec

Predstavte si, že prídete do divadla na operu. Naobliekaní, vyvoňaní, tešíte sa na tri dejstvá vysokej kultúry. Herci však zahrajú len prvé dve scény z prvého dejstva, nasledované poslednými tromi scénami dejstva štvrtého. Stred kamsi zmizol.

Takýto pocit som mal, keď som sa nedávno díval na partiu Jakovenko-Geľfand. Obaja súperi bleskovým tempom prebehli otvorenie a strednú hru, a už dvadsať minút po začiatku kola stála na šachovnici nasledujúca pozícia:

Jakovenko-Geľfand, po 36.ťahu čierneho

Až doma som zistil, že túto pozíciu mal na šachovnici na jar v Kazani Radjabov s Kramnikom. Bielymi hrajúci Radjabov dal čiernemu kráľovi večný šach. Jakovenko mal zjavne pozíciu doma na šachovnici, pretože v bleskovom tempe pokračoval:

37.h3! Novinka. Radšej neskoro ako nikdy…

37…Dc2 38.De8+ Kh7 39.d5 Df5 40.De4 Dxe4 41.fxe4

Až teraz – technicky brané po časovej kontrole – začali súperi rozmýšľať. Obaja pritom mali na hodinkách vďaka bonifikácii viac času než na začiatku. Koncovka je mimoriadne zaujímavá. Stroje ju považujú za vyrovnanú, hrá sa ale na tri výsledky. Každá strana má totiž spojených voľných pešiakov, čo je sila, ktorej sa pasívne neubránite.

Čo sa počíta, je šikovnosť pri podporovaní postupu vlastných šprintérov. Jakovenko jej v partii preukázal viac a o tempo vyhral. Na zodpovednú analýzu tu nieto priestoru, pozrite si teda Rusovu techniku len tak voľným okom, ako film:

Na Slovensku máme porekadlo: “Amatér žasne, majster sa diví.” Neviem, čo si o takejto partii mysleli diváci-amatéri, ktorí na Európsky klubový pohár prišli pozrieť z blízkeho okolia. Asi boli dosť udivení.

I ja sa divím, ale z trochu iných dôvodov. Napríklad vážne uvažujem nad tým, akú radosť vlastne majú obaja aktéri z partie, v ktorej prvých 40 ťahov naťahajú popamäti to, čo s pomocou počítača doma objavili. Tiež dumám nad tým, aké encyklopedické znalosti najlepší hráči vlastne majú. Majú na nočnom stolíku vytlačené desiatky strán variantov, ktoré sa učia naspamäť?

Môj dojem je vyjadrený už v nadpise. Niekto tejto partii ukradol stred. A to nielen v zmysle postupnosti ťahov. Stred je čosi centrálne, dôležité. Stredom človeka je srdce. Stredom partie je tiež čosi také – akýsi zmysel, pre ktorý túto stolnú hru vlastne hrávame…

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 9 | Priemer: 4.11
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (2)

 • lykan says:

  “Niekto tejto partii ukradol stred.”

  No musím říct, že mě překvapuje, že toto vadí i velmistrovi. Zkusím to posunout a zeptám se: vadí Vám, alespoň trochu, že někdo šachové partii systematicky krade zahájení? Nebo to ještě můžeme zobecnit: vadí Vám, že Vás někdo v partii přejede díky nacvičeným schématům hry? Tohle jsou totiž otázky, které amatéra napadnou. Někdy si prostě člověk řekne, to bych uměl taky, kdybych byl ochoten to studovat od rána do večera.

  • marki says:

   Samozrejme, že tieto veci vadia aj veľmajstrovi, dokonca veľmajstrom možno viac, než klubovým hráčom. Veď veľmajstri majú šach spravidla radi a nechcú, aby prišiel o svoj obsah. Ja osobne by som najradšej hral Fischerove šachy, otvorenia veľmi neštudujem.
   Ak ale niekto vyhrá preto, lebo určitej pozícii či schéme rozumie lepšie než súper, je to podľa mňa v poriadku. V každej ľudskej činnosti sú naučiteľné či nacvičiteľné schopnosti, to je normálne, nie?

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


3 × = 6