Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2126

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Škola šachu, Veľmajster vysvetľuje

Špeciál: Slasti papučového šachistu

GM Ján Markoš | December 7, 2011 – 16:04Reagovalo 2 ľudí | 1,312 prečítaní
Špeciál: Slasti papučového šachistu

Asi každý chlap si rád sadne pred televízor, otvorí si pivo či vínko a pozrie si Ligu Majstrov, US Open alebo NHL. Je to skvelý, príjemný relax, ktorý nám ako milý bonus prináša i akúsi tajnú škodoradosť: tie postavičky v televízore akoby sa namáhali len kvôli nám. Na Slovensku máme porekadlo: Mám rád prácu, vydržím sa na ňu dívať celý deň. Aj to je jedna zo slastí papučového športovca…

Ako jestvujú papučoví športovci, jestvujú i papučoví šachisti. Neorientujú sa na televízor, ale na internet. Majú v pozadí otvorené okná s onlinami niektorého z veľkých turnajov, a raz a čas hodia očkom, ako partie pokračujú. Zväčša pri tejto zábavke nepijú pivo; obvykle totiž na počítači pracujú na niečom inom, prípadne sedia priamo v práci pod dohľadom prísneho šéfa.

Navyše, dívať sa päť hodín na šachový online je kratochvíľa pre masochistov – dej na šachovnici sa obvykle vyvíja pomalšie ako rovinatá etapa Tour de France. Zato keď sa hrá nejaké veľké podujatie, ako napríklad Svetový Pohár alebo Olympiáda, odohráva sa toľko partií súčasne, že o zábavu je zaručene postarané. Pridajte rozhranie s chatom a radosť papučového šachistu je dokonalá – môže sledovať, komentovať, kritizovať, analyzovať, zabávať sa na chybách – a námahu i zodpovednosť za výsledok nesú len samotní aktéri za šachovnicou.

Aj ja holdujem papučovému šachu. V týchto dňoch sa hrá ME družstiev v Gréckom Porto Carras. Slováci v rámci krízového šetrenia necestovali, a tak fandíme z domu. Má to niečo do seba, tak neviditeľne, ba temer voyeursky sledovať v priamom prenose partie kamarátov, ľudí, s ktorými som hral, analyzoval, býval na turnajoch, pil víno. A nepohnúť pri tom ani prstom, nieto ešte figúrkou. Gens una Sumus!

Aj pasívny šport je šport...

Aj pasívny šport je šport...

Papučový šach prináša rôzne emócie; nie vždy vaši favoriti zvíťazia. V provom kole som spolutrpel s kamarátom, talianskym veľmajstrom Sabinom Brunellom, ktorý sa dostal pod kopytá desivého Shaka Mamedjarova:

Čierny má o pešiaka viac, zaostal ale vo vývine a jeho dáma v centre sa ľahko môže stať objektom útoku. Aj keď počítače považujú pozíciu za približne vyrovnanú, v praktickej partii je úloha čierneho ťažká. Sabino si ju ešte sťažil; nasledujúci neopatrný ťah je pravdepodobne rozhodujúcou chybou:

Ešte viac obmedzuje dámu a zároveň stavia strelca na dosah Jg3, ktorý plánuje v blízkej dobe skočiť na f5. Možno si čierny nevšimol nasledujúci šikovný návrat bieleho koníka?

Čiernej dáme je veľmi úzko.

A to je koniec. Čierny jazdec sa už z väzby nevymoce.

Omnoho šťastnejší koniec mala partia môjho kolegu z českej najvyššej tímovej súťaže, veľmajstra Zbyňka Hráčka:

Hráček-Elsness (CZE-NOR), čierny na ťahu:


Pozícia vznikla z dnes veľmi populárneho Antimoskovského gambitu. Biely obetoval kvalitu, a navyše jeho strelec na g3 je chytený a odsúdený na zánik. Zato čierny kráľ je pod priamym útokom a musí unikať. Kam ustúpiť, na c7 alebo c8? Situáciu bojovníkom neuľahčuje ani obojstranná časovka. Papučovému šachistovi v takýchto pozíciach tlčie srdce veľmi rýchlo…

30..Kc7??

Nór si vyberá chybne! Teraz biela veža ostane na a6, odrezávajúc čiernemu kráľovi únik na kráľovské krídlo. Po správnom 30…Kc8! 31.Va8+ Kc7 32.Da5+ Kd7 33.Va7+ Ke6 34.Vxg7 fxg3 35.hxg3 má biely za kvalitu veľmi dobrú kompenzáciu, partia však môže ešte skončiť akokoľvek. Teraz sa prebudí spiaci strelec na g3:

31.Sxf4+ gxf4 32.Dxf4+

Ešte radikálnejšie vyhráva 32.b6+ Dxb6 33.Dxf4+ Vd6 34.Vxb6 a čierny sa musí hneď vzdať.

32…Se5 33.De4

Ide to však i takto, potichu…

34…Dxb5 34.Vc6+ Kd7 35.Df5+ 1–0

Sergej Movsesian bol niekoľko rokov slovenskou jednotkou, a našim hlavným reprezentačným ťahúňom. Dnes bráni farby Arménska, s ktorým sa stal nedávno tímovým majstrom sveta. V druhom kole však musel skloniť hlavu pred veľmi originálnou hrou Vugara Gašimova. Mňa na online zaujali dva momenty: jeden zo začiatku a jeden z konca partie.

Gašimov-Movsesian (AZE-ARM), biely na ťahu:

V tejto dobre známej pozícii zahral biely veľmi zaujímavú novinku. Potiahol 7.b3!?. V čom spočíva zmysel tohto ťahu? Obvykle bieli hrávajú 7.b4, po ktorom príde 7…a5 a biely je nútený vzdať sa kompaktnej pešiakovej štruktúry na dámskom krídle; prípadne potiahnuť 7.Sd3, po ktorom  však čierni kontrujú rýchlym …e7-e5 a strelec na d3 je zraniteľný, najmä ak sa na e5 či c5 objaví čierny kôň.

Ťahom 7.b3 biely pripravuje vývin strelca na b2, čím sťažuje …e7-e5. Ďalší postup b-pešiaka plánuje až na dobu, keď bude Va1 krytá, a tak bude možné na …a7-a5 zahrať a2-a3.

Posuňme sa teraz v partii o niekoľko desiatok ťahov ďalej, (opäť je na ťahu biely):

Biely má prevahu, pretože jeho jazdec je silnejší ako strelec čierneho. Ba čo viac, biele duo D+J kraľuje po oslabených čiernych poliach. Na d5 ale nie je možne okamžite brať, pretože „visí“ aj pešiak na f4. Gashimov tento problém vyriešil veľmi elegantne. Zahral 38.Kg3 a v ďalšom priebehu partie kráľa použil ako útočnú zbraň:

38…Se6  (38…Sxe4?? 39.Jxe4 Vxe4 40.Va8 +-) 39.Jxe6 fxe6 40.Df6 Db7 41.Kh4! Dg7 42.Kg5! e5 43.Dxc6 De7+ 44.Df6 exf4 45.Dxe7 Vxe7 46.Kxg6 Vg7+ 47.Kf6 Vxg2 48.c6 Vg7 49.Ke6 Vf7 50.Kd6 Vf6+ 51.Kc5 Vf7 52.Kb6 Vf6 53.Kxb5 1–0

Túlavý kráľ bieleho skončil až na b5.

Jedno meno ma v zostavách na ME veľmi prekvapilo. Jacoba Aagaarda som stretol, keď som bol na výmennom štúdijnom pobyte v Škótsku, a vďačím mu za veľa. Ako skúsený šachový autor ma totiž učil, ako sa má o kráľovskej hre písať. Dnes Jacob stojí v čele nakladateľstva Quality Chess a k šachovnici usadne len zriedka. A tu – hľa – som ho uvidel hájiť farby rodného Dánska. A nebol to žiaden opatrný šach vyslúžilého hráča. Naopak, pustil sa do súpera hlava-nehlava. Štvrté kolo, zápas Dánsko-Lotyšsko:

Aagaard-Neiksans:

1.e4 c5 2.Jf3 e6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 a6 5.Jc3 Dc7 6.Sd3 Jf6 7.De2 d6 8.0–0 g6 9.f4 Sg7 10.e5 dxe5 11.fxe5 Jfd7  12.Vxf7!

Táto energická obeť veže pochádza od Emila Sutovského. Kráľ čierneho bude za cenu veže vylákaný do voľného priestoru a tam zľahka osmážaný zo všetkých strán.

12…Kxf7 13.Jxe6

Bez tohto ťahu by celá obeť nedávala zmysel. Jazdca nemožno brať, pretože po 13…Kxe6 14.Sc4+ Ke7 15.Jd5+ čierny stráca dámu. Neiksans sa bráni dobre, ale aj tak napokon skončí v nepohodlnej pozícii:

13…Dxe5 14.Df2+ Jf6 15.Jg5+ Ke8 16.Sf4 Jg4 17.Sxe5 Jxf2 18.Sxg7 Vg8 19.Ve1+ Kd7 20.Kxf2 Vxg7 21.Jd5

Kompenzácia bieleho za kvalitu je zjavná. Figúrky čierneho stále ešte zimujú, kým tie biele už dávno majú máj. Dán pekne vyhral…

Papučový šach je príjemný relax; najmä keď sa hrajú tak zaujímavé partie, ako v Porto Carras. Na druhej strane sa ale teším, keď zaklapnem laptop a vydám sa do „reálneho“ sveta 64 polí.

Predsa len je to väčšia zábava, byť na druhej strane onlinu…


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 7 | Priemer: 4.71
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (2)

 • Jiří Ramík says:

  Článek GM Markoše Slasti ” papučového šachistu ” je velmi čtivý.
  Velmi jsem se pobavil i se zájmem přehrál partii Mamedjarov – Brunello.( Není na ” ilustačním foto” GM Brunello ? :-)) )

  Hrála se ” klasická Slovanská ” – jedno ze zahájení,ve kterém se myslím oprávněně můžu považovat za znalce.Myslím si,že GM Brunello zahrál již( ve 3.tahu !)slabší dxc4?! místo Jf6!
  Někdy se velmi podivuji tomu,co hrají “vel” mistři v zahájeních,které dobře znám …
  To Zbynďa Hráček je – na rozdíl od GM Brunella – výborný teoretik a praktický hráč.
  Článek hodnotím 1- .Velmi se mi líbí, myslím si však ale,že ta Sicilka na závěr ( i když je zajímavá ) do článku moc nezapadá. ( Není moc dobré míchat hrušky s jabkama :-))

  Na závěr bych chtěl čtenářům nabídnout i nějaké rozptýlení od denodenních starostí ( i šachu ).
  Píšu fejetony pod svým ” uměleckým jménem” Brňák brněnský.
  Uveřejňuji je na BLOGU http://www.txt.cz Menu nejnovější blogy
  Brňák brněnský

  V současné době připravuji svoji prvotinu fejetonů k vydání.
  ( Publikoval jsem i v časopisech).Velmi si cením toho,že některé moje fejetony ocenili i pánové Miroslav Donutil a Vladimír Renčín.
  Přeji Vám při čtení pěknou zábavu.

  Jiří Ramík
  reprezentant ČR v koresp.šachu

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


− 1 = 3