Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Škola šachu, Videá

Učte sa od veľmajstrov: Aronian vs. Caruana so slovenským komentárom Jána Markoša (video)

Stanislav Pavlovič | February 10, 2012 – 14:06Reagovalo 9 ľudí | 2,490 prečítaní
Učte sa od veľmajstrov: Aronian vs. Caruana so slovenským komentárom Jána Markoša (video)

Začíname s novou sériou videí, v ktorej sa zameriame na najlepších šachistov súčastnosti, najzaujímavejšie partie poslednej doby a nové trendy v šachu všeobecne. Uvidíte napínavú partiu plnú obiet medzi GM Aronianom a GM Caruanom. Zápas, ktorý sa odohral na tohtoročnom Tata Steel Chess, okomentoval tentokrát aj v slovenčine veľmajster Ján Markoš.

Aj napriek tomu, že ide o hru starú stáročia až tisícročia, šach neustále podlieha rozvoju a vývoju. Nielen z roka na rok, ale priam z turnaja na turnaj sa štýl hry a taktika neudržateľne posúvajú vpred. Preto je dôležité sledovať súčasné trendy a zostávať oboznámený s aktuálnym vývojom.

Vodcovia inovačných trendov v ktorejkoľvek oblasti ľudského snaženia sú zvyčajne zároveň tými najskúsenejšími, najschopnejšími a najtalentovanejšími vo svojej oblasti. Preto považujeme za vhodné ponúknuť vám vhľady do hier tých nejlepších veľmajstrov súčasnosti. Dnešnú partiu odohrali dvaja šachisti, patriaci do najlepšej svetovej dvadsiatky.

Prvý z nich, Levon Aronian, sa narodil v Arménsku roku 1982. Má rating 2805, čo mu prináša aktuálnu druhú priečku vo svetovom rebríčku FIDE. Zaujímavosťou je, že ide o úradujúceho majstra sveta v blitz šachu.

Jeho súperom je len 19 ročný taliansky mladík menom Fabiano Caruana. V súčastnosti ide o taliansku jednotku, s ratingom 2736. To z neho zároveň robí sedemnásteho najvyššie hodnoteného hráča rebríčku FIDE. Nenechajte sa zmiasť jeho nízkym vekom: Svoj talent objavil už v piatich rokoch a tvrdo pracoval na jeho rozvoji, čo mu prinieslo titul veľmajstra ešte pred pätnástymi narodeninami.

Komentovaná hra prebehla na tohtoročnom turnaji Tata Steel, jednom z najvýznamnejších turnajov šachového kalendára. Komentuje opäť najvyššie hodnotený slovenský hráč, Ján Markoš. Komentár je v slovenčine, s kvalitnejším a čistejším zvukom.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 43 | Priemer: 4.95
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (9)

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


× 2 = 8