Umenie koncoviek
March 1, 2015 – 11:54 | Reagovalo 2 ľudí | Prečítaní: 2109

Veľmajster Tomáš Petrík Vás srdečne pozýva na aprílové šachové sústredenie, v ktorom odhalí tajomstvá koncoviek. V tejto záverečnej fáze partie sa častokrát rozhoduje o konečnom výsledku a rozhoduje každé tempo.
Program sústredenia:
9.4.2015 – Zásady a princípy …

Celý článok »
Kuriozity

HrajSach.sk denník

Škola šachu

Veľmajster vysvetľuje

Šachové správy

Domov » Škola šachu, Videá

Učte sa od veľmajstrov: Movsesjan vs. Miezis s komentárom Jána Markoša (video)

Stanislav Pavlovič | January 20, 2012 – 15:14Reagovalo 14 ľudí | 2,763 prečítaní
Učte sa od veľmajstrov: Movsesjan vs. Miezis s komentárom Jána Markoša (video)

Jedným zo základných kameňov sebezlepšovania je inšpirácia od ľudí, ktorí sú lepší ako my. Možnosť sledovať niekoho výnimočného dosiahnuť výnimočné výsledky je vždy veľkou výhodou. Takéto pozorovania dodávajú motiváciu zlepšovať sa a naplno vybičovať svoj potenciál. Okrem toho prinášajú ďalšiu obrovskú výhodu: Môžeme sa poučiť z chýb majstrov, ale aj obdivovať ich ľstivé ťahy. Ak navyše za sprievodcu prijmeme ďalšieho výnimočného človeka, efekt sa ešte mnohokrát znásobí.

Preto sme sa rozhodli pokračovať a poskytovať Vám príležitosti zlepšovať sa. Začíname so sériou videí – komentárov mimoriadnych hier známych veľmajstrov. Komentár bude poskytovať GM Ján Markoš. Ako zrejme viete, ide o najlepšie hodnoteného hráča na Slovensku.

Ako na prvú sa pozrieme na hru Arména Sergeja Movsesiana (bývalého reprezentanta Slovenska) proti Lotyšovi Normundsovi Miezisovi. Hrala sa relatívne nedávno, presnejšie na Šachovej olympiáde 2008. Ján Markoš sa vo svojom komentári zameriava na to, čo veľmajstri spravili inak, čím prekvapili oproti očakávaniam.

This post is also available in: anglicky


Vaše hodnotenie: Nízke 12345 Vysoké
Hodnotilo: 6 | Priemer: 2.83
Ukladá sa ... Ukladá sa ...

Diskusia (14)

 • vartan says:

  Kde je ten komentář Jána Markoša???????? Je to anglicky!!! :-((((

 • Daniel says:

  ten zvuk je priserny, velka skoda :(

 • Libor Havlicek says:

  Anglicky je to preto, ze 90% ludi na servri su cudzinci. A ano je to prve video a bohuzial komentator hovoril hrozne potichu, takze to bol problem ked sme sa snazili to zosilnit. Dalsie videa budu natacane uz kvalitnym studijovym mikrofonom. Co sa tyka slovenskych analyz, tie sa neplanuju, pretoze slovensky a cesky trh je prilis maly. Snad ked nam namiesto 1500 slovakov a cechov denne zacne chodit 10.000 denne tak vzniknu aj slovenske verzie.

  • Vartan says:

   Chápu, že “slovensky a cesky trh je prilis maly” ale možná jedině takovým zpřístupem se dá přilákat více zájemců. Ne každému je 25 a od školy se učí anglicky. :-((

   • Libor Havlicek says:

    Robili sme aj pokus so slovenskym videom. Pred mesiacom a pol sme zverejnili nahravku videa ako GM Markos prednasa v klubovni na Slovane. Ohlas bol pomerne slaby. Citanost clanku len mierne prevysovala priemer. Kde nieje dopyt, nieje ani ponuka.

   • Tomáško says:

    To je pravda-ja mám 14 rokov a podľa IQ špecifikácie Howarda Gardnera som matematický a jazykový génius. Od 5 rokov hovorím anglicky-naučil som sa to z počítačových hier a šachových partií v angličtine. Je to ako môj 2.materinský jazyk…

 • Јозеф Микита says:

  И ако-ли бы было видео говорено в меджусловѣнскем језыке или таким језыком писан чланек в кыриллице и заједно в латинице, jeст можно јего предложити болшему числу читатѣлѣв и зритѣлѣв?
  I ako-li by bylo video govoreno v medžuslovjenskem jezyke ili takim jezykom pisan članek v kyrillice i zajedno v latinice, jest možno jego predložiti bolšemu čislu čitateljev i zriteljev?

 • scriptfu says:

  Videá s GM Jánom Markošom nájdete aj tu. Videá označené ikonou postavy sú s komentárom v slovenčine.

 • Mira says:

  Anglictina by mne nevadila, ale ten zvuk je opravdu nevalny.

 • kimi2028 says:

  mne tiež nevadí. anglina v poho,zas viem,že práca naviac,ale vyjsť v ústrety by sa mohlo všetkým.napr.niečo na štýl tapescriptu v slovenčine,čo tam hovorí hlavne o ťahoch do článku. určite tí,čo nie sú v angline extra zbehlí by to ocenili a aj podobné videa v angličtine by im niečo dali.tiež aj vzhľadom ku kvalite zvuku by sa to i hodilo.

Pridať komentár

Návrhy, pripomienky a sťažnosti nesúvisiace s článkom prosím nepíšte do diskusie, ale posielajte na admin(at)chessfriends.com.

Môžete použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tento weblog podporuje Gravatar. Ak chcete získať Váš vlastný avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.


7 − 4 =